تحلیل بنیادی شرکت کربن ایران شکربن

آیا شرکت به پوشش بودجه امسال خود می باشد؟

0
623
شرکت کربن ایران گام شماری شکربن

شرکت کربن ایران با نماد شکربن در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران با سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی مورد معامله قرار میگیرد. سهام شناور شرکت ۵۵ درصد است  ومیانگین حجم معاملات حدود ۶۰۰ هزاربرگه است که تقریبا ۴ برابر حجم مبنا است.

این شرکت در گروه محصولات شیمیایی طبقه بندی می شود. سهامدار عمده شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی است. سود شرکت ۱۵۶ ریال است و قیمت ۳۱۷۸ ریال است. کمترین قیمت سهم در بازه یکسال اخیر ۲۷۵۴ ریال (۱ تیرماه ۱۳۹۵ ) و بیشترین قیمت ۴۳۸۰ ریال (۲۱ بهمن ۹۴ ) است.

گزارشهای مالی شرکت کربن ایران

گزارش سال مالی ۹۵

گزارش ۳ ماهه

 

درگزارش ۳ ماهه شرکت که با فروش ۱۷ میلیاردتومانی به نسبت سال قبل که ۱۵ میلیاردتومان فقط فروش داشت توانسته بود ۲۴ درصد از بودجه سال خود را پوشش دهد. باتوجه به همین مقدار پوشش بهای تمام شده شرکت کربن توانسته است سود ناخالص خودرا ۲۵ درصد پوشش دهد . این درحالی است که سود ناخالص سال قبل (۹۰۰) میلیون تومان زیان است

هزینه های مالی اداری شرکت به نسبت سال قبل حدود ۱۰۰میلیون تومان کاهش داشت که این نشانه خوبی است که شرکت قصد بر بهینه سازی دارد. درآمد حاصل از سرمایه گذاریها حدود ۲.۴ میلیاردتومان برآورد شده است که تقریبا ۱۰ تومان به ازای هر سهم است. سال قبل البته این مقدار ۲.۹ میلیارد تومان بوده است. در بخش سود هر سهم پس از مالیات شاهد تحقق ۱۹ ریال هستیم که به نسبت سال قبل که شاهد تحقق (۱۰۳) ریال زیان هستیم عملکرد بهتری را شاهدیم.

در قسمت آمار فروش باید گفت که در مقدار تولید ما شاهد ۱۳۲ درصد افزایش تولید به نسبت دوره قبل هستیم. در قسمت فروش هم ۵۲ درصد رشد به نسبت سال قبل دوره قبل داشتیم ولی در مبلغ فروش فقط شاهد ۱۵ درصد رشد هستیم که به نسبت ۵۲ درصد رشد میزان فروش بسیار کم است و نشان از ضعف قیمت محصولات دارد.باید این راهم اضافه کرد که در قسمت مواد اولیه برای شرکت ما شاهد رشد تقریبا ۴۷ درصدی مواد اولیه هستیم.

در بازار فروش و تامین مواد اولیه ما شاهد این هستیم که شرکت ۸۰ درصد محصولات خود را درایران به فروش می رساند وفقط ۲۰ درصد را به ارز تبدیل میکند. اما منابع تامین مواد اولیه شرکت همه در داخل است که برای شرکت یک مزیت است.

درمورد فروش صادراتی شرکت که حدودا سال قبل ۲.۷ میلیون دلار صادرات با دلار ۳۳۱۶۴ ریال داشته است امسال تا دوره سه ماهه موفق به صادرات ۹۹۲ هزار دلار بوده که به نسبت مقدار خوبی است. البته ارز در اینجا ۳۴۴۹۲ ریال گرفته شده است.

یکی از مزیتهای شرکت را باید سود انباشته شرکت دانست که حدود ۲۷ میلیارد تومان است. که البته باید گفت این زیاد خوب نیست که شرکتی که این مقدار سود انباشته دارد سودش فقط ۱۵ تومان باشد.

درمورد سرمایه گذاریهای بورسی شرکت باید اشاره به ۴۰.۵۲ درصد صنایع لاستیکی سهند که در بورس هم هست کرد که ۲۲.۸ میلیارد ریال از سود شرکت ازاینجا میاید. سرمایه این شرکت ۱۴ میلیارد تومان است و شرکت کربن ایران تقریبا سهامدار عمده اش می باشد. دوده صنعتی پارس هم با سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی و درصد مالکیت شرکت کربن ایران در آن ۲۲.۲۶ درصد است و تقریبا سود ۱۳۳ میلیون تومانی به شرکت می دهد که با توجه به ارزش بازار ۱۴.۵ میلیاردی رقم بسیار کمی است. این شرکت یک سرمایه گذاری دیگر در شرکتهای خارج بورسی دارد که سرمایه گذاری توسعه صنعت شیمیایی است که ادعای شرکت سرمایه گذ اری ۱۰میلیاردی در آن است که با توجه به اینکه سودی از آن بابت نمی گیرد باید گفت یک سرمایه گذاری شکست خورده است.

 

گزارش ۶ ماهه

 

فروش شرکت با رسیدن به ۳۸ میلیارد تومان حدود یک میلیارد تومان پایین تراز دوره مشابه سال قبل است. اما بهای تمام شده کالای فروش ر فته با کاهش ۵ میلیارد تومانی باعث شده است که سود ناخالص به نسبت دوره قبل ۳.۵ میلیارد تومان افزایش داشته باشد. و سود عملیاتی شرکت باتوجه به منفی بودن دوره مشابه سال قبل حدود ۳ میلیارد تومان برای این دوره بیشتر باشد. سود خالص هر سهم این دوره با رسیدن به ۲۴ ریال به نسبت سال قبل که (۹۳) ریال بوده است رشد چشمگیری دارد اما به نسبت ۳ ماهه اول ما شاهد هیچ گونه رشدی نیستیم.

تنهای نکته  مثبت این گزارش را می توان به صادرات ۲.۲۶۸ میلیون دلار با نرخ ۳۴۸۴۸ ریالی دانست که تقریبا با سال قبل برابر است .یعنی شرکت کربن ایران قادراست که امسال حدود دو برابر بیشتر از سال قبل صادرات داشته باشد که تسعیر ارز هم می تواند یکی از گزینه های سود آوری شرکت در پایان سال مالی به حساب آید.

 

گزارش ۹ ماهه

 

درگزارش ۹ ماهه باتوجه به اینکه سود شرکت به ۱۷۳ ریال افزایش یافته است نشان می دهد که شرکت کربن ایران قادر به پوشش سود با توجه به کمی پوشش ۹ماهه می باشد. فروش شرکت به ۶۱.۵ میلیارد تومان رسیده است که در سال قبل این مقدار ۵۹ میلیارد تومان بوده است. بهای تمام شده کالا به نسبت سال قبل کاهش ۲ میلیارد تومانی داشته که این امر باعث می شود که سود خالص شرکت به ۶.۵ میلیارد تومان در مقابل ۳.۳ میلیارد تومان سال قبل باشد. این درحالی است که سوئد عملیاتی شرکت به ۲.۷ میلیارد تومان می رسد که در دوره مشابه سال قبل این رقم ۲۲۵ میلیون تومان بوده است. سود هر سهم بعد ازمالیات را ۳۷ ریال در حالیکه سال قبل (۶۶) ریال منفی بوده است.

باید همچنان اضافه کرد آمار تولید و فروش زیاد مناسب نیست اما آمار فروش خارجی شرکت در ۹ ماهه به ۳.۲۳۹ میلیون دلار رسیده است با نرخ دلار ۳۵۲۰۲ ریالی که از سال قبل که ۲.۶۶۶۵۰۹ میلیون دلار بوده است و با نرخ دلار ۳۳۱۶۴ ریالی بسیار بالا تراست. همانطور که قبلا گفته شده رسیدن به صادرات دو برابری به نسبت سال قبل دور از دسترس نمی باشد.

 

نتیجه گیری

شرکت با این قیمت کمی گران است و به نظرم خرید روی قیمت ۲۷۰ تومان می تواند خرید خوبی باشد. چرا که چشم انداز چنین شرکتهایی بدون توجه به فروش املاک می تواند خوب باشد.

زمین شرکت کربن ایران

افزودن دیدگاه