بالاتر معامله شدن طلا به دلیل ضعیف تر شدن ارزش دلار

بالاتر رفتن ارزش داراییهای بورسی توانست سد راه پیشروی طلا شود

0
199

قیمت طلا در روز چهارشنبه بالاتر معامله شد چرا که دلار به کاهش ارزش خود ادامه داد  اما قویتر شدن بورس سهام ایالات متحده و اوراق قرضه خزانه داری این کشور باعث شد که به حرکت صعودی فلز زرد اختلال وارد شود

 

بالاتر معامله شدن طلا

 

طلای تحویل ماه آگوست در کامکس با رشد ۲.۲ دلاری و یا ۰.۲ درصدی بر روی قیمت ۱۲۴۹.۱ دلار بر اونس توافق شد. این درحالی بود که نقره تحویل ماه سپتامبر با رشد ۱۴ سنتی و یا ۰.۸ درصدی به ۱۶.۷۹۱ دلار در هر اونس رسید.

با نگاهی به جلو لاکمن اوتانگا که تحلیلگر محقق در اف اکس تی ام است در یک یادداشتی روز چهارشنبه اشاره کرده است که احتمال زیادی دارد که طلا با حمایت مواجه شود :

با توجه به ابهامات موجود دربریگزیت [جدایی بریتانیای کبیر از بلوک معاملاتی اتحادیه اروپا ] و ریسکهای سیاسی در واشنگتن و شایعاتی که باعث شده است که نفت تحت فشار قرار گیرد اینها کمک کرده است که بخت و اقبال به کالاهای ریسک گریز و امن بالاتر شود و سرمایه گذاران نظر دوباره ای به این نوع داراییها داشته باشند.

شاخص دلاری دی ایکس وای که یک معیار برای سنجش این واحد ارزی در مقابل یک سبدی از شش ارز اصلی رقیبش است با کاهش ۰.۴ درصدی به ۹۶.۰۲ رسیده است که این در زمان توافق شدن قیمت طلا باعث شده بود که برای این هفته شاهد یک درصد کاهش باشیم. یک واحد دلار ضعیف تر می تواند باعث شود که کالاهایی که توسط این ارز ارزشگذاری می شوند بالاتر بروند  که از جمله این کالاها می توان به طلا اشاره کرد چرا که موقع کاهش ارزش دلار این نوع داراییها در نظر خریداران خود که از ارزهای متفاوت استفاده می کنند ارزانتر جلوه میکند.

اما ضعف دلار باعث شده است که شاهد فقط یک حمایت متوسط برای طلا باشیم که شاهد فقط ۰.۶ درصد کاهش برای این هفته طلا هستیم.

باید اشاره داشت که تقویت طلا به خاطر  ضعیف شدن دلار قسمتی از آن با سود آوری در بازار بورس ایالات متحده در روز چهارشنبه تهاتر شد.  بورس سهام آمریکا  از بالارفتن سهام شرکتها و همچنین بالارفتن اوراق قرضه بهره می برد.

جورجت بوئله که تحلیلگر فلزات گرانبها و ارز در ای بی ان امررو است در یک نوشته بیان کرده است :

به عبارتی دیگر یک دلار ضعیف تر و بازارهای بورس نزولی برای قیمتهای طلا می تواند نقطه اتکای خوبی باشد. به عبارت دیگر رشد متوسط اوراق قرضه آمریکا و انتظاری که از سیاستهای پولی این کشور درآینده نزدیک می رود اخبار منفی برای طلا محسوب می شوند چرا که سرمایه گذاران طلا را فاقد جذابیت لازم خواهند یافت چرا که طلا قادر به تولید و پرداخت سود نیست.

او در ادامه می افزاید:

به عنوان برآیند این نیروهای مخالف باید گفت که درحال حاضر طلا در حال معامله شدن در نزدیکی قیمت پیش بینی ما در انتهای این کوارتر یعنی ۱۲۵۰ دلار در هر هراونس است.

در سایر معاملات فلزی پلاتینیوم ماه اکتبر که درحال حاضر فعالترین قرارداد معاملاتی است با رشد ۳.۳ دلاری ویا ۰.۴ درصدی به ۹۲۴.۲ دلار در هر اونس رسیده است. این درحالی است که پالادیوم ماه سپتامبر با کاهش ۳.۷۵ دلاری و یا ۰.۴ درصدی به ۸۵۴.۶ دلار بر اونس رسیده است.

مس ماه سپتامبر هم با رشد ۱.۵ سنتی و یا ۰.۵ درصدی به ۲.۶۷۶ دلار در هر پاوند رسیده است.

در بین بنیادهای معامله شونده در بورس بنیاد اس پی دی آر کمی تغییر داشت و این درحالی بود که بنیاد نقره محور آیشرز با رشد ۰.۶ درصدی و معدنکاران وانک وکتورز نیز رشد ۰.۴ درصدی داشتند.

 

 

 

افزودن دیدگاه